تبلیغات
فوتبال حرفه ای - حسن یزدانی؛ تاریخ تو را می‌خواند
[RB:Code_Popup]
باما بروز باشید در دنیای ورزش
تاریخ : شنبه 17 تیر 1396
نویسنده : Admin

یکی مثل موحد و فادزائف و مدوید

حسن یزدانی؛ تاریخ تو را می‌خواند

فاصله میان قهرمانی در المپیک تا جام جهانی 2017 پاریس برای حسن یزدانی سخت سپری شد؛ روزهای پس از تغییر وزن و البته شکست هایی که پلی برای رسیدن به موفقیت بود.

ه گزارش "ورزش‌سه"، همیشه کشتی گیران آزادکار با توجه به فنونی که به کار می برند، بیشتر از فرنگی کاران روی بورس هستنداما در این میان چند نفری وجود خواهند داشت که سالها در اوج می مانند و از پدیده به اسطوره تغییر نام پیدا می کنند. حسن یزدانی یکی از همان پدیده هایی است که اولین بار در مسابقات جهانی 2015 نامش را شنیدیم و به او امیدوار شدیم. کسی که دنیا او را به عنوان رقیب اصلی جردن باروس مشهور می شناخت اما این دو از جهانی 2015 به این طرف با هم روبه رو نشدند. درخشش خیره کننده در رقابت های المپیک ریو و پیروزی در بازی فینال مقابل حریف روسی که با وجود مصدومیت چندین بار کشتی را به چالش کشید عاملی برای به رخ کشیدن اقتدار یزدانی شد و حالا با گذشت بیش از یک سال از آن روزها یزدانی بار دیگر اقتدارش را به رخ کشیده است.


قهرمانی حسن یزدانی در المپیک 2016 افتخاری بزرگ برای جوان 22 ساله ای بود که جدیدترین «پلنگ جویبار» نام گرفته بود. پسر محجوب شمال کشور بعد از قهرمانی در مهم ترین آوردگاه زندگی ورزشی خضوع و فروتنی را با خود داشت. تصمیم عجیب او اما خیلی ها را شگفت زده کرد. یزدانی که پیش از این در وزن 74 کیلوگرم کشتی می گرفت، ریسک بزرگی کرد و تصمیم گرفت در وزن 86 کیلوگرم(12 کیلو بالاتر) کشتی را ادامه دهد. از همان ابتدا خیلی ها مخالف تصمیم یزدانی بودند و اعتقاد داشتند بدنش دچار افت می شود. در آن مقطع حتی محمد طلایی، سرمربی تیم ملی کشتی که جایگزین رسول خادم شده بود نیز در مصاحبه ای اعلام کرد: «یزدانی علاقه دارد به وزن بالاتر برود، ما او را تست می کنیم و اگر آماده نباشد، از تیم ملی خط می خورد.» همه این عوامل سبب شد تا انگیزه پسر پرتلاش جویبار بیشتر شود. اولین مسابقاتی که او باید در 86 کیلوگرم روی تشک می رفت، جهانی کرمانشاه در سال گذشته بود. مسابقاتی که بزرگان کشتی دنیا در آن حضور داشتند و ایران و آمریکا به فینال رسیدند. شکست مفتضحانه یزدانی در فینال همه را به فکر فرو برد که چرا به پدیده کشتی ایران اجازه داده اند در یک وزن بالاتر کشتی بگیرد. انتقادها از کادرفنی تیم ملی کشتی آزاد و حسن یزدانی بالا گرفت. نابغه جدید کشتی ایران اما پاسخی جز سکوت و تلاش بیشتر نداشت. البته حمایت کادرفنی تیم ملی و مدیران فدراسیون را هم پشت خود دید و با انگیزه مضاعف تلاشش را از سر گرفت. پروسه اضافه کردن وزن و البته تمرینات بیشتر برای افزایش قوای جسمانی همه از یزدانی در طول چند ماه یک قدرت بلامنازع ساخت؛ تا جایی که دیروز در مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی هیچ حریفی نتوانست پشت او را به خاک بمالد. پسر محجوب جویبار دیروز با حضور مقتدرانه در انتخابی تیم ملی و قهرمانی در مسابقات جواب محکمی به انتقادها داد و نشان داد پافشاری بر تصمیمش امری درست بوده است. 

 


حالا دیگر باید یزدانی را در وزن 86 کیلوگرم تصور کنیم و در مسابقات جهانی 2017 امید به بازوان توانمندش ببندیم تا بار دیگر برایمان افتخار بیاورد و روی سکوی قهرمانی بایستد. یزدانی با سطح فنی که دیروز از خود به نمایش گذاشت، قطعا می تواند سال های سال مدال های آسیایی، جهانی والمپیک را درو و نامش را در تاریخ کشتی ماندگار کند. 


قطعا مسابقات جهانی پاریس که در آینده ای نزدیک برگزار می شود، محلی برای قدرت نمایی مجدد یزدانی است. او بعد از المپیک روزهای سختی را متحمل شده و حالا برای اثبات دوباره اش در وزن جدید باید بهترین عملکرد را در مسابقات آینده داشته باشد. موفقیت در پاریس یزدانی را به جمع کشتی گیران ماندگار ایرانی می برد. این پسر حالا 23 ساله زمان زیادی برای افتخارآفرینی های متوالی دارد؛ دوره ای که با قهرمانی المپیک آغاز شده و چند مدال جهانی و المپیک دیگر در ویترین او خالی است. او حالا این شانس را دارد که ویترین افتخارات خود را با مدال های رنگارنگ پر کند؛ مثل عبدالله موحد که حالا افتخار کشتی جهان خوانده می شود یا فادزائف که اکبر فلاح هنوز هم از کمر درد عجیبش در نبرد آتلانتا با او سخن می گوید. شاید هم الکساندر مدوید که رقیب قدرتمند آقا تختی نامیده می شد. تاریخ تو را می خواند آقای نابغه...
موضوعات مرتبط: اخبار , اخبار تیم های ملی , عکس ورزشی , کشتی ,
برچسب‌ها: کشتی , درباره کشتی , حسن یزدانی , یزدانی , کشتی گیران , عکس کشتی , عکس حسن یزدانی کشتی گیر ,
آخرین مطالب